30 sekund….na zechęte

30 sekund na zachętę

Ostatnia rekrutacja na banalne stanowisko managera sprzedaży, przyniosła ogrom emocji. 1400 podań, godziny rozpaczy, minuty śmiechu….i tylko parę sekund zadumy czy może to właśnie ten…? 

Sporo osób przesyła ostatnio do mnie swoje CV do korekty. Powiem szczerze, że w około 90% przypadków CV które widzę zniechęca do danej osoby od razu na pierwszy rzut oka. No dobrze, może “zniechęca” to za dużo powiedziane, ale NA PEWNO nie zachęca. Gdybym była zapracowanym rekruterem, który dostał 200 CV na skrzynkę, to takie CV miałoby marne szanse przebić się przez ogrom innych.

 

Jednak wczytując się w każdy z tych dokumentów i kontaktując się z ich właścicielami, aby móc dokonać korekty w najlepszy dla danej osoby sposób, zauważam, że zdecydowana większość tych ludzi to wspaniałe osoby, fachowcy z doświadczeniem, którego nie umieją pokazać, z kompetencjami, które są poukrywane gdzieś maczkiem na końcu, pomiędzy nic nie znaczącym szumem słownym, z wiedzą, której absolutnie nie widać i ze zdecydowanie zbyt dużą skromnością, albo nieumiejętnością pokazania tego, co naprawdę warto pokazać.

W większości przypadków, gdy widzę przesłane do mnie do korekty CV, rzucając na nie okiem myślę “Nie zatrudniłabym takiej osoby.” Po dokładnym przeczytaniu dokumentu, po doprecyzowaniu pewnych rzeczy z klientem, po wymienieniu kilku informacji myślę “Świetny człowiek, zatrudniłabym go.” Problem w tym, że większość CV nie jest przez rekruterów bardzo szczegółowo kontemplowana, jest raczej przeglądana. Dlatego absolutnie kluczowe jest pokazanie naszych najważniejszych cech, doświadczeń i kompetencji w taki sposób, by były od razu widoczne, na pierwszy rzut oka.

Polecam, aby przed wysłaniem CV zadać sobie pytanie: “Czy gdybym na miejscu rekrutera miał 30 sekund na to CV, czy dowiedziałbym się w tym czasie tego, co chcę mu przekazać?” Weź zegarek i wyobraź sobie, że patrzysz na swoje CV widząc je po raz pierwszy, patrząc na nie kompletnie obcymi oczami. Odmierz 30 sekund i sprawdź, jakie informacje dostałeś z własnego dokumentu. Czy to jest na pewno to, co wystarczy do zaproszenia na rozmowę?

Jeżeli masz problem z napisaniem CV, warto na początku zainwestować w profesjonalny szablon, dzięki czemu otrzymasz gotową i profesjonalną pomoc, dzięki której już niedługo będziesz mógł cieszyć się z nowej posady. Połączenie estetycznego i stylowego CV wraz z odpowiednio napisanym listem motywacyjnym daje Ci ogromne możliwości, aby zdobyć dodatkowe punkty w oczach rekrutera.

Chcesz wygrać ten wyścig? Zastanów się teraz jak prezentują się Twoje dokumenty aplikacyjne i czy nie warto czegoś zmienić na lepsze?

 

Post Tagged with , , , ,

One Response so far.

  1. Andrzej pisze:

    Szczerze powiedziawszy nigdy nie zwracałem bacznej uwagi na treść cv. Wszystko napisane? – napisane; szkolenia podane? – podane; zainteresowania są? -są ale brak duszy. Brak odpowiedzi na to czego chcący mnie zatrudnić oczekują. Warto przystanąć aby nie zajechać za daleko z negatywnym biletem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *