Pomysł na własny biznes.Kreatywnie!!

 

Jedną z najtrudniejszych decyzji, przed jaką stoi osoba, która pragnie założenia swojej własnej formy jest zdecydowanie się – czym nasza firma ma się zajmować? Obecnie bardzo wiele nisz na rynku jest już zajętych przez inne osoby, które wcześniej dostrzegły pewien potencjał. Z drugiej strony, konkurencja ze strony największych firm jest tak duża, że bez dużego kapitału, kontaktów biznesowych, nie opłaca się wchodzić na rynek. Pomysł jest zatem istotną rzeczą, gdyż w znacznym stopniu decyduje o przyszłym sukcesie. Poniżej chciałbym pokazać pomysły naszych rodaków, które dzięki swojej innowacyjności i wkładanej w realizację pasji, szybko się rozwinęły i dziś są dobrymi przykładami „od pomysłu do realizacji”.

 

 

Jednym z pierwszych pomysłów na biznes, który chciałbym przedstawić, jest pomysł dwóch absolwentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Michała Poczmańskiego i Wojciecha Gawrylczyka. Ich pomysł na biznes w pierwszym momencie zaskakuje, potem trochę szokuje, a na końcu zostaje sam podziw dla pomysłowości. Obu Panów bowiem połączył pomysł doradzania podczas unieważniania małżeństw. Czy można w Polsce zarobić na czymś takim? Jak pokazuje przykład omawianej firmy, owszem, można. Co ona dokładnie oferuje swoim klientom? Są to głównie porady prawno-kanoniczne, czyli odpowiadania na pytanie, czy istnieje podstawa prawna dla przeprowadzenia stwierdzenia nieważności małżeństwa, zbieranie materiału dowodowego, pisanie pozwów oraz odpowiedzi na pozew, oraz wiele spraw związanych podczas samego procesu. Mówiąc najprościej, firma ta zajmuje się wszystkimi niezbędnymi czynnościami z zakresy procesu o stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Jak wynika z wywiadu przeprowadzonymi z właścicielami firmy, początek był nad wyraz prosty i mało kosztowny – największym kapitałem była ich wiedza, wyniesiona ze studiów.

Kto z nas, posiadając telefon, laptop lub smartfon, nie chce go zindywidualizować konkretnie pod swoje własne preferencje? Ustawianie ulubionej tapety na pulpit ekranu komputera osobistego, ustawianie ulubionej piosenki jako dzwonka w telefonie – to wszystko jest wynikiem dążenia do uczynienia produktu jeszcze bardziej „naszym”. Ten proces zauważył twórca firmy zajmującej się oklejkami na laptopy – Jakub Kurek. Udostępnia on właścicielom laptopów możliwość jeszcze dalszego ich spersonalizowania poprzez produkcję i sprzedaż gadżetów na laptopy, takie jak naklejki dekoracyjne, a także ich mniejsze odpowiedniki naklejane w okolicach touchpada. Oprócz naklejek na laptopy, firma daje również możliwość oklejenia swojej lodówki – wybieramy lub projektujemy własną grafikę, która później będzie znajdowała się na całej powierzchni lodówki. Choć pomysł wydaje się mało oryginalny, okazało się, ze polski rynek jest bardzo chłonny i firma znalazła niszę, która zapewniła jej późniejszy rozwój. Z tym jednak zastrzeżeniem, że jak mówią sami twórcy firmy, początki nie były łatwe – problemy związane były ze stroną internetową jak i wymyśleniem sposobu produkcji naklejek. Są ponadto przykładem na to, że AIP (Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości) bardzo pomaga młodym i ambitnym osobom wystartować z własnym biznesem. Bez tej pomocy, firma ta nie mogła by powstać, ze względu na to, iż młodym studentom brak jest doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu.

Innym bardzo ciekawym pomysłem na biznes, trafiającym idealnie w nowoczesne realia i wymagania współczesnego konsumenta, jest inwestowanie w nowe technologie, dające nowe możliwości użytkownikom sprzętu elektronicznego, dostarcza autorskie rozwiązania technologiczne. Pomysłodawca firmy, Jakub Lipiński w roku 2008 porzucił intratną posadę w korporacji i postanowił założyć własną działalność. Jako że z wykształcenia jest informatykiem, a programowanie było jego pasją od dzieciństwa, naturalną koleją rzeczy było to, że chciał realizować swoje pasje poprzez nowoczesne wykorzystywanie technologii. Tak zrodził się pomysł firmy Polidea, obecnie prężnie rozwijającej się i realizującej projekty dla zagranicznych koncernów, która zamknęła pierwszy rok działalności zyskiem. Jednym z największych atutów firmy było to, że od samego początku składał się na nią silny i zdeterminowany zespół. Jakub Lipiński miał wiedzę i doświadczenie, brakowało mu jednak kapitału. Oprócz tego, nie posiadał kontaktów biznesowych, aby móc nadać całości odpowiedniej skali. Czym wyróżnia się Polidea na tle innych firm? Od samego początku miała projektować nowe rozwiązania na większość dostępnych platform mobilnych, takich jak Symbian, Android, iPhone Os, czy Windows Mobile. Projektowanie rozwiązań dla wszystkich systemów jak i możliwość przewidywania trendów rozwijającego się rynku daje dużą przewagę nad konkurencją. Dzięki dalekowzroczności pomysłodawców firmy, udało się przekonać do współpracy Aniołów Biznesu zrzeszonych w Lewiatan Business Angels – dało to możliwość uzyskania odpowiednich środków na start jak i pozyskać wsparcie merytoryczne.

Na tych kilku przykładach chciałam pokazać, jak różne mogą być pomysły na biznes, nie ograniczając się tylko do utartych schematów. Tym podobnych firm jest więcej – ich wspólną cechą jest to, że albo wykorzystują możliwość zagospodarowania niszy na rynku, której potrzeb jeszcze nikt nie zaspokaja, albo mają ambitny pomysł na biznes, który wymaga środków na start. Ponadto, każda z osób, której udało się wystartować z własnym biznesem i odnieść mniejszy lub większy sukces, zgodnie twierdzi, iż każda osoba, która ma pomysł, nie powinna bać się go zrealizować. Może za pierwszym razem nie wszystko wyjdzie tak, jak planowaliśmy na początku, lecz zdobędziemy wartościowe doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *