Outplacement- bez stresu!!!

Gdy firma staję twarzą w twarz w obliczu zmian, w okresie restrukturyzacji może podjąć rękawicę rozstając się z własnymi pracownikami, albo podać rękę i pomóc odnaleźć się na rynku pracy.Zwolnienie z pracy nigdy nie jest rzeczą przyjemną zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Dlatego też już prawie co druga polska firma, w celu minimalizowania negatywnych skutków rozstania z podwładnym, decyduje się na skorzystanie z tak zwanego zwalniania monitorowanego, czyli outplacementu.

KORZYŚCI OUTPLACEMENTU

 • Minimalizacja negatywnych nastrojów i napięć związanych z redukcją zatrudnienia wewnątrz firmy
 • Ułatwienie negocjacji ze związkami zawodowymi Budowanie wizerunku dobrego pracodawcy
 • Redukcja kosztów związanych ze zwolnieniami (kosztów postępowań prawnych czy spadku efektywności pozostałych pracowników)
 • Podniesienie poziomu identyfikacji z firmą u pozostałych pracowników
 • Ograniczenie poziomu stresu i poczucia zagrożenia w firmie

Doskonale zdaję sobie sprawę z emocji, ukrytych złości, zagubienia, dlatego jako konsultant towarzysze Państwu w całym procesie zmiany ich kariery zapewniając wielowymiarowe wsparcie na wszystkich jego etapach. Dość innowacyjnie przewartościowałam całą sytuacje, stając się jednym z was. Wiem jak to jest, dlatego  moim wyróżnikiem  jest docieranie do ukrytego rynku pracy poprzez bezpośrednie kontakty z pracodawcami.

Outplacement może obejmować: doradztwo psychologiczne, pomoc w szukaniu nowego miejsca pracy, określenie optymalnej ścieżki rozwoju zawodowego, finansowanie szkoleń, kursów doszkalających, pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Zwolnienia monitorowane mają wiele form, jednak najbardziej popularne to:

Outplacement Executive

Osoby odchodzące w sposób nagły i zaskakujący z najwyższych stanowisk mierzą się zazwyczaj
z zestawem wyzwań, których natężenie w każdym przypadku jest inne. Przemyślane i sensowne
odbudowanie kariery po odejściu z ostatniej firmy nie jest w przypadku dyrektorów i członków
zarządów zadaniem na kilka dni czy kilka tygodni.

To wymagający klienci, współpraca opiera się na opracowaniu  wraz z nimi strategii ‚akwizycji’ własnej osoby. To wcale nie łatwe po raz kolejny odnaleźć  pomysł na samego siebie.  Poznać najnowsze zasady gry na rynku pracy, przygotować i wykonać z własnej inicjatywy podstawowe zadanie – znalezienia nowego wyzwania na menedżerskim stanowisku.
„Szyty na miarę” indywidualny program menedżerski jest starannie planowany, a jego przebieg jest zależny od indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego z uczestników.

 • Sesje doradcze
 •  Coaching kariery
 • Networking
 •  Nawiązanie współpracy Executive Search
 •  Sesje testowe
 •  Ukierunkowanie i wybór właściwej kontynuacji kariery
 • Wsparcia prawne
 •  Wzmocnienie autoprezencji
 •  Bazy danych o rynku i zmianach

Outplacement indywidualny
Programy indywidualne w całości opierają się na indywidualnych sesjach z konsultantem kariery,
odbywająca się w kilku sesjach (od dwóch do czterech) trwająca jednorazowo do czterech godzin.
Jest to rozwiązanie skierowane najczęściej do kadry menedżerskiej, kierowników, mistrzów, specjalistów wąskich dziedzinach.

Outplacement Grupowy

Programy grupowe  każdorazowo dopasowywane do potrzeb i sytuacji organizacji. Najczęściej projekty grupowe obejmują od kilkunastu do kilkuset pracowników.
Działania outplacementu grupowego opierane są na:

 • Warsztaty poszukiwania pracy ( poruszanie się po rynku pracy, definiowanie swoich kompetencji i umiejętności, pisanie cv i listu motywacyjnego, ukierunkowanie możliwych wyborów zawodów, techniki poszukiwania, podniesienie umiejętności prezentacji swoich kompetencji na rozmowie kwalifikującej)
 • Konsultacje indywidualne( określona liczba spotkań, sprofilowanie indywidualnej oferty osoby wchodzącej na rynek pracy)
 • Poszukiwanie pracy poprzez bezpośrednie kontaktowanie się z pracodawcami, rekomendacja klientów outplacementu
 • Warsztaty przedsiębiorczości( formalne i prawne przygotowanie do otworzenia własnej działalności gospodarczej)
 • Punkty kariery( usługi administracyjne, możliwość korzystania z Internetu dla potrzeb osób biorących udział w programie outplacementu)

Usługi z zakresu outplacementu cieszą się na polskim rynku pracy coraz większą popularnością. Firmy zaczynają dostrzegać, że działania takie mogą obniżyć koszty zwolnienia pracownika, zapobiec konfliktom w zespole oraz przede wszystkim zachować dobre imię pracodawcy, zarówno w strukturze wewnątrz przedsiębiorstwa jak i w środowisku branżowym.

 

 

 

Post Tagged with ,

One Response so far.

 1. Janek pisze:

  Warto dodać także informację o możliwości pozyskania dofinansowania z urzędu pracy. W skrajnych przypadkach urząd pracy może dorzucić od Państwa dla pracodawcy nawet połowę wydatków. Taką informację znalazłem w tym artykule: Czy outplacement w małej firmie się opłaca?
  Czy to prawda? Czy tak faktycznie jest? Bo jakoś tak na co dzień, to bardzo mało się słyszy na temat takich form pomocy dla pracownika. Ja się jeszcze osobiście nie spotkałem :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *